Ocena: 3.0/5 Głosów: 934
Autor: Wojciech Mścichowski Obiekt: Kapliczki w Pabianicach Miejsce: Pabianice, gm. Janów, woj. śląskie Komentarz: Pabianicki szlak maryjny
Od stuleci, krzyże, figurki i kapliczki przydrożne wtopione w polski krajobraz ubogacają miejskie skwery, wiejskie kościółki, błogosławią z uroczych kapliczek usytuowanych pośród pól i lasów, na podwórkach pomiędzy blokami, w ogródkach otaczających luksusowe wille. Te swoiste dzieła sztuki sakralnej, reprezentują różne epoki i style, przypominając o korzeniach naszej wiary. We współczesnych zwariowanych czasach, warto dostrzec to co piękne, ocalając od zapomnienia symbole naszej wiary pozostające jeszcze w polskich sercach i polskim krajobrazie.
Godną obejrzenia ciekawostkę Ziemi Częstochowskiej stanowi 20 przydrożnych kapliczek z wizerunkami Maryi rozmieszczonych na ponad 2 km szlaku pośród pól, lasów i jurajskich ostańców we wsi Pabianice, gm. Janów. Pomysłodawcą wkomponowania kapliczek w miejscowy plener była animatorka tutejszego życia religijnego i społecznego Danuta Tomza, zaś ofiarodawcą kolekcji przydrożnych kapliczek Józef Juszczak ze wsi Biadaszki k/Wieruszowa . Warto dodać, że do każdej kapliczki przypisany jest krótki opis wraz z tematyczną modlitwą. Podczas nabożeństw majowych i październikowych procesji różańcowych, mieszkańcy wioski wraz z coraz częściej nawiedzającymi to miejsce pielgrzymami błagają by Matka Boska zawsze była przewodniczką na drogach życia, strzegła rodziny i polskie wioski, wypraszała łaski dla wszystkich, którzy przemierzają ten maryjny szlak. O godny wystrój „Maryjnego Szlaku” i zachowanie tradycji troszczą się wszyscy mieszkańcy wioski, nie wyłączając młodzieży.
Wojciech Mścichowski
|